Grappy jednoszczepowe
Przed przystąpieniem do pisania tego artykułu szukałem informacji oraz ciekawostek, które mogłyby poszerzyć moja wiedzę na temat grappy. Trunek co prawda nie jest mi obcy, ale dopiero na Ogólnopolskim Festiwalu Win i Alkoholi (o którym naszym stałym klientom nie muszę mówić) miałem możliwość przekonać się jak wiele „odcieni” posiada ten wyjątkowy destylat. Wracając do pierwszej myśli – szukałem, czytałem i znalazłem znikome, często nie trafione informację na temat grappy. Niestety potwierdza to fakt, że w Polsce jeszcze jest to napitek niedoceniany i mało znany. Nie mam zamiaru rozpisywać się na temat historii oraz produkcji tego destylatu ale bardziej chodzi mi o to, że destylat ten, choć jest tak wyjątkowy, nadal traktowany jest po macoszemu. Mam nadzieję, że chociaż część z Państwa, po przeczytaniu tego artykuły nabierze chęci do spróbowania przygody z tym zacnym trunkiem.
Poza przypadkową konsumpcją grappy na wyjeździe zimowym w Alpy, gdzie każde Caffè corretto czyli esperesso wzmocnione jest grappą, chciałbym aby konsumenci mieli świadomość, że są one produkowane przez świetnych producentów. Grappy idealnie odzwierciedlają charakter najszlachetniejszych gatunków gron w destylatach. Dla ciekawych nowych doznań mam świetną propozycję, bo nigdzie indziej nie znajdziecie takich aromatów jak w grappie monovigne. Ciężko jest czasami wytłumaczyć degustującym wina co to są taniny. A tu jak na dłoni mamy to, co tak trudno jest wyjaśnić. Taniny biorą się ze skórek pestek i szypułek. A z czego robiona jest grappa? Właśnie z tychże skórek, pestek i szypułek. Powiecie państwo no tak, ale to odpady. Tak, to to co zostaje po produkcji wina. Jednak najlepszej grappy nie robi się z ”trocin”, ale z takich wytłoczyn o odpowiedniej wilgotności lub zaledwie delikatnie wyciśniętych najlepszych gron. Surowcem do produkcji grappy jest przecież to co nadaje winu struktury, kwasowości oraz tanin. A w przypadku grapp monovigne z najlepszych odmian gron. I w tych właśnie destylatach możemy znaleźć najlepsze walory gewurztraminera, sauvignon oraz kapryśnego blauburgundera (pinot noir). Jakby tego było mało, jeśli jesteście ciekawi jak by smakowało Brunello di Montalcino, gdyby było destylatem? Prego! Grappa di Brunello Caparzo.
Odwiedzając następnym razem piękna Italię, siedząc w kawiarni, zanim zamówicie państwo un caffè corretto alla grappa, poszukajcie grappy monovigne na pewno tam jest.
Znakomita grappa destylowana z lekko wyciśniętych gron Chardonnay, co pozwoliło na uzyskanie wyjątkowego aromatu owoców egzotycznych uzupełnionych nutami kwiatów i jabłek oraz pełnego, świeżego i bardzo długiego posmaku. Idealna do miękkich serów i deserów.
Grappa Gewurztraminer Kartonik
Grappa Gewürztraminer jest specjalnym produktem firmy Roner. Grona szczepu Gewürztraminer wykorzystane do jej produkcji pochodzą z winnic Południowego Tyrolu, niedaleko miejscowości Tramin. To rzadki i ekskluzywny trunek o unikalnym aromacie oraz smaku, który zawdzięcza starannej destylacji wytłoku winogronowego najlepszej jakości niezwykle aromatycznych gron Gewürztraminer.
Grappa Sauvignon to jeden z czołowych produktów firmy Roner. Winogrona szczepu Sauvignon pochodzą z prywatnych winnic Południowego Tyrolu. Grappa jest leżakowana przez okres 6-8 miesięcy w kadziach z nierdzewnej stali. Dzięki produkcji najnowocześniejszymi technikami destylacyjnymi, powstaje szlachetny, pełny i aromatyczny trunek, unikalny zarówno w smaku jak i zapachu. Serwować w temperaturze 16°C.
Grappa Blauburgunder Riserva 70 Box
Limitowana edycja doskonałej grappy, wyprodukowana w celu uhonorowania 70 urodzin Pana Gunthera Ronera. Powstało jedynie 1300 butelek tego wyjątkowego, destylowanego w 2008r. z najlepszych wytłoków Pinot Noir, trunku. Zamysłem twórców było pokazać najlepsze cechy tej odmiany winogron w doskonałej interakcji z aromatem dębowej i wiśniowej beczki. W Nosie wyczuwalne łagodne nuty drewna z typowymi dla szczepu aromatami owoców leśnych, jagód i wiśni. W Ustach krągła i dobrze zrównoważona, z wyczuwalną odrobiną słodyczy pochodzącą z dębiny. Pozostawia w Ustach długi i ciepły posmak.
Destylat z wytłoczyn winogron używanych do wytwarzania wina Brunello wyprodukowany w 1980 roku. Kolor czysty i krystaliczny. Nos pełny i zdecydowany, z odrobiną nut owocowych. Usta wytrawne, intensywne, charakterystyczne dla szczepu Sangiovese. Grappę należy podawać lekko schłodzoną lub w temperaturze pokojowej.
Grappa Brunello to destylat z wytłoczyn winogron używanych do wytworzenia wina Brunello. Grappa starzona jest przez co najmniej 18 miesięcy w beczkach ze slawońskiego dębu. Bursztynowy kolor ze złotawymi przebłyskami. Aromat intensywny, winny. W smaku jest delikatna, uwalnia nuty drewna oraz akcenty korzenne. Najlepiej serwować bez dodatków, w temperaturze około 16 do 18°C.