Letnie orzeźwienie

Nadszedł czas wakacji, upalnych dni, wyjazdów, spotkań z przyjaciółmi. Lato to czas kiedy mamy ochotę na orzeźwienie. Słoneczne dni, aż proszą się o rześki powiew wiatru. W takie dni mamy ochotę na lżejsze dania. Na talerzach królują świeże warzywa, delikatne mięso, ryby lub owoce morza. Białe wino doskonale podkreśli smak naszych potraw i jednocześnie ochłodzi nasz organizm. Orzeźwiające, lekkie i dobrze schłodzone wino będzie harmonijnie łączyć się z prostymi wakacyjnymi daniami lub zakąskami.

Na początku udamy się do Austrii, dokładnie na jej wschód, do regionu zwanego Dolną Austrią. W małej wiosce o nazwie Wagram, gdzie ludzie prowadzą beztroskie życie, na południowych zboczach, w tarasowych winnicach dojrzewają głównie białe odmiany winorośli. Ciepły, pannoński klimat kształtuje krajobraz, a co za tym idzie, również i wina. Chłodne noce nadają białym winom typową, łagodną kwasowość oraz delikatny owocowy posmak.

Moim austriackim faworytem, odpowiednim dla tej pory roku, jest Heiderer Gruner Veltliner Stravanzer 2016. Uwielbiam po ciężkim dniu usiąść na tarasie z lampką schłodzonego żółto- złotego, z delikatnymi zielonymi refleksami, towarzysza. Piękny owocowy aromat, świeży smak i aromatyczny bukiet sprawiają, że od razu chce się żyć. Idealnie komponuje się z sałatkami, rybami, białym mięsem i lekkimi przystawkami. Godnymi polecenia kompanami na tzw. babskie wieczory będą wina musujące. Rześkie i owocowe o subtelnym aromacie, łagodnej wytrawności i dobrze zbalansowanej kwasowości. Podbiją niejedno damskie podniebienie. Dla wymagających znakomite będzie Heiderer Ladies Night Frizzante. Radosne i owocowe, lekko musujące, idealne na pokrzepienie po ciężkim dniu. Aromatyczne i słodkie, z posmakiem owoców egzotycznych. Znakomite do picia solo.

Kolejnym fantastycznym towarzyszem będzie niemiecki Weinbiet. Produkcja win opiera się tu na połączeniu tradycji i innowacji. Winnice głównie obsadzone są białymi odmianami winorośli, a wiosna i lato to idealne pory roku na skosztowanie tych zacnych trunków.

Firma Regionalne Flaszki sprowadza dla Państwa starannie wyselekcjonowane i najlepsze wina od tego producenta. Charakteryzują się dużą świeżością, o doskonale zbalansowanej kwasowości.

Rześkie, pełne owocowych aromatów doskonale wkomponują się w wakacyjne przyjęcia, wypady za miasto, jak również wspaniale podkreślą smak potraw. Wina te idealne współbrzmią z rybami, białymi mięsami i sałatami. Dobrze jest kiedy wino „lubi się” z potrawą, do której jest podawane. Pamiętajcie o tym szykując menu na letnie przyjęcia.

Wspaniałym kompanem na upalne dni będą również wina od francuskiego producenta Maurice Schueller. Winnica znajduje się w samym sercu Alzacji. Tutaj, wykorzystując tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie, pracuje razem cała rodzina tworząc jednocześnie własne, nowoczesne metody, które dają wina nieco łagodniejsze niż większość klasycznych, dość kwasowych win alzackich. Unikalny klimat i gliniasto-wapienne gleby pozwalają produkować cudowne owocowe i aromatyczne wina. Idealne jako aperitif, ale również pasują do egzotycznych dań jak i serów czy deserów. Mają świetny potencjał przechowywania od kilku do kilkunatsu lat.