Paul John
Kiedy mówimy o whisky większości z nas na myśl przychodzą spowite mgłą szkockie wrzosowiska, lub malownicze krajobrazy zielonej Irlandii. Myśli części z nas pobiegną do odległej Japonii, a miłośnicy bourbona udadzą się za wielką wodę do Stanów Zjednoczonych.
A co powiecie jeśli w poszukiwaniu złocistego trunku udamy się w podróż do Indii??? Przepiękne, dziewicze, piaszczyste plaże, turkusowe wody oceanu, urocze rozlewiska, wioski położone wśród pól ryżowych, pełna przypraw i kolorów kuchnia, gościnni i przyjaźnie nastawieni mieszkańcy i bogate dziedzictwo kulturowe. Zapraszam na Goa – miejsce, w którym czas płynie wolniej, w którym nie musimy się spieszyć – dokładnie tak jak przy tworzeniu dobrej whisky. To tu na tropikalnym zachodnim wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego w 2007 roku zbudowano destylarnię whisky single malt należącą do grupy John Distilleries. Powstaje tu whisky destylowana w 100% ze słodu jęczmiennego, co wcale nie jest takie oczywiste w przypadku whisky z Indii. Napoje alkoholowe w Indiach oznaczone na etykiecie jako whisky są w większości przypadków mieszankami destylatów otrzymanych z fermentowanej melasy i tylko w niewielkiej części (ok. 10-12%)składają się z tradycyjnej whisky destylowanej ze zbóż. Zdecydowanie bliżej więc tym trunkom do rumu niż do tradycyjnej whisky.
Od produkcji takiej „indyjskiej whisky” budowę swojego imperium zaczęła też grupa John Distilleries. Historia firmy sięga roku 1992, kiedy to Paul P John, który dzisiaj jest prezesem firmy rozpoczął produkcję szerokiej gamy alkoholi włączając w to produkcję indyjskiej whisky produkowanej z melasy. W 1995 roku firma wypuściła na rynek blend Original Choice będący wspomnianą powyżej kompozycją neutralnego alkoholu destylowanego z melasy i whisky słodowej. W 2014 roku ze sprzedażą 126 milionów butelek Original Choice była 8-ą najlepiej sprzedającą się marką whisky na świecie i pierwszą whisky wypuszczoną na rynek w opakowaniu Tetra pack.
Dziś grupa John Distilleries, której siedziba mieści się w mieście Bangalore, posiada 3 destylarnie, a portfolio firmy obejmuje 12 marek alkoholi. Podstawowy alkohol do whisky mieszanej jest destylowany w aparatach kolumnowych, których wydajność wynosi 500 mln litrów rocznie. Wisienką na torcie jest jednak powstała w 2007 roku destylarnia Single Malt.
Piękny krajobraz Goa stał się inspiracją do stworzenia kilku odmiennych wariantów whisky, nad produkcją której od 2009 roku czuwa Master Distiller Michael John. Jęczmień do produkcji pochodzi z pól leżących u podnóża Himalajów. Whisky Paul John powstaje z charakterystycznej 6-cio rzędowej odmiany jęczmienia, zawierającej więcej skrobi od powszechnie stosowanej odmiany 2-rzędowej.
W destylarni powstaje whisky torfowa i nietorfowa. Co ciekawe potrzebny do produkcji dymnych whisky – torf – sprowadzany jest ze Szkocji, ale proces słodowania przeprowadzany jest w Indiach z wykorzystaniem indyjskiego jęczmienia. Dwukrotna destylacja odbywa się w parze miedzianych alembików mogących produkować dziennie 3000 litrów czystego alkoholu. Świeży destylat trafia do beczek z mocą 63,5%. Do dojrzewania wykorzystywane są głównie starannie wyselekcjonowane beczki z amerykańskiego dębu, przechowywane w podziemnych piwnicach z kontrolowaną temperaturą.
Klimat i temperatury na Goa sprzyjają dojrzewaniu whisky. Whisky dojrzewa tu szybciej niż w chłodniejszych regionach. Temperatura na Goa potrafi sięgać 40 stopni, a angel share wynosi ok 8% rocznie. To dużo więcej niż w Szkocji ale też znacznie mniej niż w centralnej części Półwyspu Indyjskiego gdzie może sięgać nawet 30%. Dzieje się tak za sprawą wilgotnego powietrza znad oceanu, które tworzy swoistą barierę na powierzchni beczki ograniczając parowanie. Pierwszy ok. 4-letni single malt pojawił się na rynku jesienią 2012 roku. Od maja 2013 roku dostępny jest nietorfowy i dojrzewający w beczkach po bourbonie Paul John Brillance oraz lekko torfowy (ok. 10 ppm) także dojrzewający w beczkach po bourbonie Paul John Edited. Na początku 2014 roku pojawiły się kolejne edycje tym razem tzw. cask strength: Select Cask Classic (55,2%) i mocno torfowy Select Cask Peated (55,5%). Całość uzupełnił wypuszczony na rynek w 2015 roku torfowy Bold butelkowany z mocą 46%.
Whisky Paul John nie ma określonego wieku na etykiecie. W butelkach znajdziemy stosunkowo młodą whisky w wieku 4-6 lat, pamiętajmy jednak o zupełnie odmiennym klimacie panującym na Goa. Mimo młodego wieku whisky zaskakuje bogactwem smaków i aromatów. Znajdziemy w niej nuty przypraw, suszonych owoców, czekolady, marmolady, kokosa, wanilii i miodu, a także w zależności od edycji mniej lub więcej dymnych akcentów.
Nie pozostaje Państwu nic innego jak zakupić butelkę whisky Paul John, usiąść wygodnie w fotelu, nalać sobie szklaneczkę złocistego trunku z Goa, dać mu odetchnąć przez kilka minut, wziąć łyk, zamknąć oczy i poczuć ducha Indii.